Strona główna | TechnikaZ teczki biegłego, cz.5

Z teczki biegłego, cz.5

Kolejny odcinek cyklu, w którym prezentujemy przykłady nieprawidłowego wykonawstwa lub błędnych rozwiązań projektowych. Materiał prezentuje błędy popełnione przy montażu pokrycia z blachy trapezowej.

Fot. 1. Strzałki pokazują miejsca przecieku, okno dachowe na płaskim dachu można zamontować, lecz na specjalnym podwyższeniu. W tym przypadku występują przecieki


Fot. 2. Wkręty wkręcane w tych miejscach będą powodować przecieki


Fot. 3. Płaskownik od instalacji odgromowej zamocowany w murze – woda spływa po nim pod pokrycie. W okolicy tego miejsca poniżej stropu są przecieki na suficie


Fot. 4. Nieprawidłowa obróbka kominka powoduje przeciek. Ponadto: czy ten kominek służy do owinięcia przewodu antenowego?


Fot. 5. Następne miejsce przecieku, nieudolnie zamaskowane kitem


Fot. 6. Następne miejsce przecieku


Fot. 7. I jeszcze jedno…


WNIOSKI Na dachu pokrytym blachą trapezową nie stwierdziłem w ogóle wykonania wentylacji przestrzeni nad ociepleniem. Widoczne na zdjęciu kominki są zamontowane w złym miejscu – powinny one znajdować się w najwyższej części dachu, a tak nie jest. Poza tym kominek nie służy do owijania na nim żadnych przewodów, prawdopodobnie wiatr targający wiszącymi przewodami naruszył szczelność podstawy kominka.

Na dachu o tak małym kącie nachylenia nie należy w ogóle stosować blachy trapezowej, gdyż w miejscu połączeń arkuszy będą występować przecieki.

Okna dachowe zamontowane w sposób pokazany na zdjęciu także powodują przecieki.

Wszystkie nieszczelności należy uszczelnić. W pierwszej kolejności należy rozebrać wierzchnie blachy pokryciowe i sprawdzić szkody spowodowane brakiem wentylacji, a następnie wykonać prawidłowo wentylację dachu i ponownie pokryć dach.

Przy takiej konstrukcji pokrycia dachu rozwiązanie wentylacji może być bardzo problematyczne, dlatego propozycja prawidłowego rozwiązania tego problemu możliwa będzie dopiero po odkryciu wierzchniej części dachu. Projekt techniczny nie zawiera rozwiązania tego szczegółu.

Opinię sporządził: Zastępca Szefa Komisji Technicznej Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy Mistrz Blacharski i Dekarski Zbigniew Buczek

Źródło: Dachy, nr 3 (99) 2008
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się