Prosty i efektowny
Inwestorka od początku chciała zbudować dom energooszczędny, stosując rozwiązania dedykowane tej kategorii domom jednorodzinnym. Architekt zebrał w całość wszystkie sugestie, wizje i prośby, tworząc projekt spełniający wszystkie wymogi bryły energooszczędnej. Dom został zaprojektowany na planie prostokąta, z dachem dwuspadowym, z wyraźnie zarysowaną strefą dzienną i nocną. Bryła zarówno samego budynku, jak i dachu jest prosta, ale budzi duże zainteresowanie.

Prefabrykowana więźba oznacza płaskie połacie bez konieczności równania
Pani inwestor to osoba, która dokładnie wiedziała, czego chce. Od samego początku świadoma materiałów, z jakich powstanie jej dom, równie konsekwentnie wybrała materiał na pokrycie dachowe, czyli ceramikę. Model miał być klasyczny (na początku pod uwagę brane były też modele płaskie), prosty, pasujący do skromnej, nienarzucającej się bryły, ale urozmaicający dwuspadowy dach bez okien połaciowych. Kolor grafitowy został wybrany jako przewodni.

Creaton Premion: tylka ta jedyna!
Materiały na dach inwestorka kupowała w hurtowni Dachlux, prosząc o wycenę kilku modeli, ale gdy na żywo zobaczyła angobowaną dachówkę Creaton Premion w kolorze łupka, nie chciała już oglądać niczego więcej. Jak opowiada Piotr Jedynak, termin realizacji był bardzo krótki: dwa tygodnie na zamówienie całego towaru, przygotowanie ekipy dekarzy wraz z całym osprzętem. A był to początek grudnia, ujemne temperatury i zamarznięta drewniana więźba. Jednak udało się zebrać fachowców i zamówić w terminie cały towar wraz z akcesoriami.

Dach ma szalunek z płyt OSB, które usztywniają konstrukcję
Wyłaz w ostatniej chwili
Dom wznoszony według projektu indywidualnego, więc wydawać by się mogło, będzie dopracowany w najdrobniejszym szczególe i każdy etap będzie czystą formalnością. Tak też było. Z małym wyjątkiem – potwierdziło się przysłowie „Gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść”. Wszystkim umknął jeden szczegół, który zauważył dopiero jeden z dekarzy podczas układania dachówki. Otóż w projekcie brakowało wyłazu dachowego i drabinki kominiarskiej, niezbędnych elementów w każdym domu jednorodzinnym. To szczegóły, które można wykonać w każdej chwili, jednak umknęły w gąszczu innych zagadnień, jak prawidłowa wentylacja dachu czy równe połacie. Jako że „odkrycie” zostało dokonane zaledwie na tydzień przed świętami Bożego Narodzenia, wydawało się, że brak wyłazu wstrzyma pracę. Jednak doradca z hurtowni w trybie ekspresowym zamówił brakujący elementy i dzień później wszystko było zamontowane i zabezpieczone.

Fragment okapu z wróblówką
Prefabrykowana więźba
Na dachu znalazła się więźba prefabrykowana. Na jej zastosowanie namawiał inwestorkę główny wykonawca (Krzysztof Frydryszewski, firma Nowe Domy Polska), a po części ona sama się ku temu skłaniała, sugerując się właściwościami, zaletami i precyzją wykonania. Oprócz samej technologii produkcji, w prefabrykacji więźb dachowych szalenie ważnym czynnikiem jest jakość drewna konstrukcyjnego. Tu użyto szwedzki świerk klasy C24, sortowany maszynowo pod względem wytrzymałościowym, strugany czterostronnie i zabezpieczony impregnatem przeciwgrzybicznym, przeciwogniowym i owadobójczym.
Elementy konstrukcyjne zostały połączone płytką kolczastą.

Połać najprostsza z możliwych, ale wymagająca precyzji w kryciu
Dach w gwiazdkowym prezencie
Omawiany dach to prosta konstrukcja dwuspadowa, jednak takie dachy wymagają od fachowców ogromnej precyzji i dokładności. Budynek na planie prostokąta z dachem dwuspadowym długości ponad 18 m, bez okien połaciowych, oznacza dwie potężne połacie o łącznej powierzchni ponad 300 m2. Muszą one być idealnie równe, gdyż każde niedociągnięcie i różnica poziomów będą zauważalne i popsują efekt końcowy. Użyta prefabrykowana więźba dachowa sprzyja zachowaniu równych płaszczyzn, a niewielkie odchylenia zostały wyrównane na etapie krycia wstępnego. Powierzchnia ponad 300 m2 była wyzwaniem, pogoda nie była sprzymierzeńcem, jednak wszystkim zależało na wysokiej jakości wykonania i zamknięciu inwestycji przed Bożym Narodzeniem. Udało się – dekarze zakończyli pracę 23 grudnia.

Widoczny przy kominie wyłaz i stopień nie były ujęte w projekcie – ale był to jedyny błąd w dokumentacji
Do budowy dachu wykorzystano 1100 mb tarcicy 5 cm x 4 cm oraz niemal 450 mb tarcicy 5 cm x 2 cm, 3600 szt. dachówki Creaton Premion, ponad 80 szt. dachówek szczytowych i ponad 50 szt. gąsiorów. Łącznie ponad 3800 szt.
Obróbki pasów pod- i nadrynnowych, wiatrownic wykonano na miejscu na budowie. Blachę stalową powlekaną 0,5 mm marki Budmat gięto na miejscu. Rynny są fabryczne, docinane na miejscu łączone złączkami fabrycznymi. Gwarancja na materiał producenta 30 lat.

Falista dachówka Creaton Premion urozmaica nieskomplikowane połacie
Współpraca buduje
Na etapie wstępnego krycia dachu wykorzystano płytę OSB, która dodatkowo usztywniła całą konstrukcję i uzupełniona membraną wysokoparoprzepuszczalną stworzyła podłoże pod dachówkę. Dach jest wentylowany standardowo, czyli przez szczeliny w okapie (z grzebieniami) i kalenicy oraz systemowe dachówki wentylacyjne. Pod płytą OSB także jest szczelina wentylacyjna, która będzie odprowadzać nadmiar pary wodnej.

Stonowany, grafitowy kolor pokrycia koreluje z kolorystyką obiektu (tu jest on jeszcze niewykończony)
Inwestorka prowadzi internetowy blog poświęcony budownictwu, była więc zaznajomiona z wieloma rzeczami. Przez dwa tygodnie budowy dachu interesowała się pracami, ograniczając się jednak tylko do zadawania pytań. Nie narzucała się ze swoimi poradami, ufając (słusznie) dekarzom poleconym przez hurtownię. Ale każdy z zaangażowanych w proces budowy, poczynając od projektanta, poprzez samą inwestorkę, kończąc na wykonawcach wniósł do tej realizacji coś swojego pod ścisłym nadzorem specjalistów i fachowców. Powstały dach pomimo swojej prostoty podoba się wszystkim i stanowi wyznacznik jakości w połączeniu z precyzją.
Piotr Rożnowicz
Zdjęcia: www.mihata.pl
Źródło: Dachy, nr 3 (207) 2017
Data publikacji: 2017-04-24
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Co pod pokrycie, cz. 1
Grafit i łuski
Elektronarzędzia do zgrzewania na dachu płaskim
Z teczki biegłego, cz. 3
Efektywność w budownictwie Membrany Tyvek
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Geometria w praktyce, cz. 2. Dach czterospadowy i kopertowy
Błędy w układaniu folii paroizolacyjnych
Obciążenie dachów wiatrem w świetle nowej normy, cz. 1
Stropodachy płaskie z odwodnieniem wewnętrznym, cz. 2
Historyczne ciesielskie konstrukcje dachowe. Propozycja systematyki i uporządkowania terminologii, cz. 6
Geometria w praktyce, cz. 1. Dach pulpitowy i dwuspadowy
Kominy - zmora inwestora i dekarza, cz. 2. Kominy systemowe
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym, cz. 2
Obciążenie dachów wiatrem w świetle nowej normy, cz. 2*
Materiały do terminologii więźb dachowych - podstawowe pojęcia, cz. 2
Co pod pokrycie, cz. 1
Z teczki biegłego, cz. 19
Zalecenia Techniczne. Okapy
Błędy projektowe w konstrukcjach dachów drewnianych i ich skutki , cz. 1
Papy bitumiczne - ich rodzaje i zastosowanie
Z teczki biegłego, cz. 15
Anatomia okapu, cz. 2. Elementy, funkcje, rozwiązania
Stropodachy płaskie z odwodnieniem wewnętrznym cz. 1*
Obróbki blacharskie na dachach krytych blachą płaską. Detale
Rozważania o dachach, cz. 2. Trzeci wymiar Pitagorasa i sinus z cosinusem
Taśmy do obróbek kominów
Dachy - wymagania bezpieczeństwa pożarowego
Historyczne ciesielskie konstrukcje dachowe. Propozycja systematyki i uporządkowania terminologii, cz. 5
Dlaczego dachówka? Cz. 2 Dachówka czy blachodachówka?
Anatomia okapu, cz. 1. Dwa rozwiązania