Panel zatrzaskowy Bratex bez efektu falowania
Pokrycie dachowe wykonane blachą na rąbek zatrzaskowy prezentuje się bardzo dobrze. Doświadczone ekipy dekarskie precyzyjnie i szczelnie montują panele, właściciel obiektu jest zadowolony z efektu. Jednak znanym problemem tych pokryć jest zjawisko falowania powierzchni paneli. Ale czy tak musi być zawsze? Niekoniecznie - rozwiązanie problemu znalazła firma Bratex.

Blacha na rąbek zatrzaskowy marki Bratex Dachy to sprawdzone poszycie dachu. Jest to produkt nowoczesny, trwały, ekonomiczny. Można go stosować już przy bardzo małym nachyleniu połaci (6?) i nie wymaga wzmocnionych konstrukcji dachu. Bratex Dachy oferuje blachy zatrzaskowe w najszerszej palecie kolorów oraz w różnych gatunkach materiału (w tym także aluminium). Rąbek zatrzaskowy Bratex posiada fabryczne obustronne pasy startowe (bez dopłaty), zapewniające montaż na listwie okapowej. Zastosowanie najbezpieczniejszych zamków uniemożliwia wypięcie się paneli. Specjalnie wyprofilowane w łuk arkusze przylegają do połaci dachowej. Wyjątkowa struktura paneli zapewnia szybką i sprawną instalację bez widocznych łączeń na dachu, czyniąc dach niepowtarzalnym i ponadczasowym.
Panele bez fal
Bratex Dachy oferuje panel zatrzaskowy pozbawiony efektu falowania. Do produkcji tego panelu wykorzystywana jest szwedzka blacha SSAB Ceramic Matt o grubości 0,6 mm z powłoką cynkową 350 g/m². Blacha jest objęta bezterminową gwarancją. Co najważniejsze, ten rodzaj panelu dachowego na życzenie klienta może zostać pozbawiony wzdłużnych przeprofilowań. Jeszcze do niedawna sądzono, że zadaniem tych przeprofilowań jest właśnie zapobieganie falowaniu i naprężaniu arkuszy wskutek rozszerzalności temperaturowej stali.
Badania nad nowym rąbkiem zatrzaskowym Bratex wykazały, że całkowicie płaski panel z blachy SSAB o grubości 0,6 mm ma zdolność równomiernego rozprowadzania naprężeń wzdłuż rąbków, dzięki czemu deformacja jest niezauważalna. Przykładowo arkusz blachy stalowej ułożonej na rąbek i przytwierdzonej do dachu zachowa się zupełnie inaczej – wysoka temperatura spowoduje wydłużenie się arkusza i pofalowanie w kierunku spadku dachu.

Paneli zatrzaskowych Bratex nie wolno mocować przy okapie blachowkrętami. Jeżeli zatem na całej długości panelu nie będzie przeszkód, to będzie się on mógł swobodnie wydłużyć bez efektu falowania.
Proces rozszerzalności mogą zaburzać już same przeprofilowania „usztywniające”. Objawia się to nieregularnym pofalowaniem, które niestety są widoczne na pierwszy rzut oka.
Przeprofilowania arkusza rąbka zatrzaskowego wpływają także negatywnie na prostoliniowość przy łączeniach poprzecznych. W efekcie może to odebrać inwestorowi przyjemność doznań estetycznych z jego dachu.
Jak pokazuje praktyka budowlana, w wyjątkowych przypadkach konieczne jest zmniejszenie szerokości panelu, a zwiększenie grubości blachy. Stąd w ofercie Bratex znajduje się również panel o szerokości 0,335 m bez środkowych przeprofilowań. Całkowicie płaska powierzchnia panelu idealnie nadaje się do renowacji obiektów sakralnych czy budynków użyteczności publicznej, gdzie imituje płaskie blachy w systemie rąbka rzemieślniczego. Wartością dodaną produktu jest korzystna cena w stosunku do felcu z metali szlachetnych, stąd coraz częściej trafia na dachy w budownictwie jednorodzinnym o nowoczesnej bryle, gdzie ze względu na cenę jest substytutem blachy cynkowej, miedzianej czy aluminiowej.
Bratex Dachy
Źródło: Dachy, nr 5 (197) 2016
Data publikacji: 2016-06-20
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Co pod pokrycie, cz. 1
Grafit i łuski
Elektronarzędzia do zgrzewania na dachu płaskim
Z teczki biegłego, cz. 3
Efektywność w budownictwie Membrany Tyvek
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Geometria w praktyce, cz. 2. Dach czterospadowy i kopertowy
Błędy w układaniu folii paroizolacyjnych
Obciążenie dachów wiatrem w świetle nowej normy, cz. 1
Stropodachy płaskie z odwodnieniem wewnętrznym, cz. 2
Historyczne ciesielskie konstrukcje dachowe. Propozycja systematyki i uporządkowania terminologii, cz. 6
Geometria w praktyce, cz. 1. Dach pulpitowy i dwuspadowy
Kominy - zmora inwestora i dekarza, cz. 2. Kominy systemowe
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym, cz. 2
Obciążenie dachów wiatrem w świetle nowej normy, cz. 2*
Materiały do terminologii więźb dachowych - podstawowe pojęcia, cz. 2
Co pod pokrycie, cz. 1
Z teczki biegłego, cz. 19
Zalecenia Techniczne. Okapy
Błędy projektowe w konstrukcjach dachów drewnianych i ich skutki , cz. 1
Papy bitumiczne - ich rodzaje i zastosowanie
Z teczki biegłego, cz. 15
Anatomia okapu, cz. 2. Elementy, funkcje, rozwiązania
Stropodachy płaskie z odwodnieniem wewnętrznym cz. 1*
Obróbki blacharskie na dachach krytych blachą płaską. Detale
Rozważania o dachach, cz. 2. Trzeci wymiar Pitagorasa i sinus z cosinusem
Taśmy do obróbek kominów
Dachy - wymagania bezpieczeństwa pożarowego
Historyczne ciesielskie konstrukcje dachowe. Propozycja systematyki i uporządkowania terminologii, cz. 5
Dlaczego dachówka? Cz. 2 Dachówka czy blachodachówka?
Anatomia okapu, cz. 1. Dwa rozwiązania