Nowy wymiar cięcia. Uciosarka przesuwna Kapex KS 60 Festool
Nowa uciosarka Kapex KS 60 marki Festool to mobilne, poręczne i zarazem bardzo elastyczne w użyciu elektornarzędzie. Dzięki ergonomicznie rozmieszczonym uchwytom, praktycznemu nawijaniu przewodu i zabezpieczeniu transportowemu jest idealnym pomocnikiem podczas prac montażowych.

Nowa KS 60 poszerza nasze portfolio o mobilną uciosarkę przesuwną o głębokości cięcia do 60 milimetrów. Nieważne, czy chodzi o dopasowanie listew cokołowych za pomocą kątownika nastawnego, czy o przycinanie desek podłogowych, czy też prace przy fasadach jak np. przycinanie desek szalunkowych lub desek pióro-wpust – KS 60 spełnia te oczekiwania i zapewnia długotrwały komfort cięcia i precyzję. Dzięki swojej kompaktowej konstrukcji i niewielkiemu ciężarowi jest łatwiejsza w transporcie i w związku z tym, jest pierwszym wyborem w codziennej pracy na placu budowy – mówi Boris Seyfried, menadżer produktu w Festool.

Ta wytrzymała uciosarka przesuwna nie zna kompromisów, zarówno jeśli chodzi o precyzję, jak i o różnorodność zastosowań: wykonuje cięcia w zakresie 305 x 60 mm, ma obustronny kąt uciosu do 60 stopni i obustronny kąt nachylenia do 46 stopni (z lewej strony nawet do 47 stopni), umożliwia wiele innych precyzyjnych cięć. Kąt uciosu można ustawić przez wygodną regulację zapadkową najpopularniejszych kątów lub też bezstopniowo i w pełni indywidualnie.
Dwie precyzyjne prowadnice gwarantują pewne prowadzenie tarczy pilarskiej do przodu i wstecz. Warto wspomnieć, że prowadnice nie wysuwają się przy tym do tyłu. Zapewnia to oszczędność miejsca, co może się okazać nieocenione przede wszystkim w ciasnych miejscach pracy, takich jak klatki schodowe czy korytarze.

Bezkompromisowo elastyczna – bezkompromisowo precyzyjna
Oprócz ergonomicznie rozmieszczonych uchwytów stwarzających dogodne możliwości przenoszenia, Kapex KS 60 zaskakuje innymi przydatnymi detalami. Należy do nich np. lampka LED: przenosi ona cień tarczy na obrabiany element tak, że wskazuje on dokładnie miejsce, w którym należy ciąć. A co, jeśli obrabiany element jest za długi na daną powierzchnię przyłożenia? Również to nie jest problemem dla KS 60: na wysuwanym, zintegrowanym elemencie rozszerzającym stół można z łatwością przykładać i przycinać również długie elementy.
Dodatkowe stopki umożliwiają podniesienie uciosarki na wysokość Systainera (w rozmiarze SYS 1) – w ten sposób Systainer wykorzystuje się jako powierzchnię przylegania.

Za pomocą wygodnej preselekcji prędkość obrotową można łatwo dostosować do obrabianego materiału. Podczas cięcia prędkość ta nie ulegnie zmianie, co przekłada się na precyzję pracy.
Oprócz standardowej tarczy pilarskiej z zębem drobnym do pracy z drewnem i materiałami drewnopochodnymi, Festool oferuje do swojej KS 60 również specjalną tarczę pilarską do przycinania laminatu i aluminium.
Kąt na życzenie
Kto tego nie zna: przy przycinaniu listew cokołowych nagle okazuje się, że kąt wewnętrzny pomiędzy dwoma ścianami wcale nie ma dokładnie 90 stopni. Za pomocą kątownika nastawnego można precyzyjnie zmierzyć wszystkie kąty wewnętrzne i zewnętrzne, a następnie przenieść te pomiary na ustawienie kąta tarczy pilarskiej – dwusieczna dokładnie dopasowuje się wówczas do rzeczywistego kąta między ścianami. Bardzo praktyczna jest również blokada wrzeciona, umożliwiająca błyskawiczną zmianę tarcz pilarskich.

KS 60 jest wygodna w obsłudze zarówno dla osób leworęcznych, jak i dla praworęcznych. Ograniczenie głębokości cięcia stwarza możliwość szybkiego i precyzyjnego cięcia wpustów w elementach drewnianych. W ten sposób można na przykład szybko wycinać otwory na przewody lub rury grzewcze.

Cięcie z systemem
Przy cięciu drewna i innych materiałów powstają szkodliwe pyły. Kapex KS 60 – podobnie jak inne narzędzia Festool – ma standardową możliwość łatwego podłączenia odkurzacza w celu zachowania czystości w otoczeniu pracy. Aby praca na stojąco była ergonomiczna, a transport na plac budowy wygodny, uciosarkę przesuwną można ustawić na nowej jeżdżącą podstawie UG-Kapex KS 60.
Nowa Kapex KS 60 jest dostępna w różnych wariantach od stycznia 2017 r.
Festool Polska Sp. z o.o.
Źródło: Dachy, nr 2 (206) 2017
Data publikacji: 2017-03-27
CZYTAJ WIĘCEJ
Festool - marka dla profesjonalnych cieśli
Nowy system ładowania akumulatorów Airstream Festool
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Co pod pokrycie, cz. 1
Grafit i łuski
Elektronarzędzia do zgrzewania na dachu płaskim
Z teczki biegłego, cz. 3
Efektywność w budownictwie Membrany Tyvek
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Geometria w praktyce, cz. 2. Dach czterospadowy i kopertowy
Błędy w układaniu folii paroizolacyjnych
Obciążenie dachów wiatrem w świetle nowej normy, cz. 1
Stropodachy płaskie z odwodnieniem wewnętrznym, cz. 2
Historyczne ciesielskie konstrukcje dachowe. Propozycja systematyki i uporządkowania terminologii, cz. 6
Geometria w praktyce, cz. 1. Dach pulpitowy i dwuspadowy
Kominy - zmora inwestora i dekarza, cz. 2. Kominy systemowe
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym, cz. 2
Obciążenie dachów wiatrem w świetle nowej normy, cz. 2*
Materiały do terminologii więźb dachowych - podstawowe pojęcia, cz. 2
Co pod pokrycie, cz. 1
Z teczki biegłego, cz. 19
Zalecenia Techniczne. Okapy
Błędy projektowe w konstrukcjach dachów drewnianych i ich skutki , cz. 1
Papy bitumiczne - ich rodzaje i zastosowanie
Z teczki biegłego, cz. 15
Anatomia okapu, cz. 2. Elementy, funkcje, rozwiązania
Stropodachy płaskie z odwodnieniem wewnętrznym cz. 1*
Obróbki blacharskie na dachach krytych blachą płaską. Detale
Rozważania o dachach, cz. 2. Trzeci wymiar Pitagorasa i sinus z cosinusem
Taśmy do obróbek kominów
Dachy - wymagania bezpieczeństwa pożarowego
Historyczne ciesielskie konstrukcje dachowe. Propozycja systematyki i uporządkowania terminologii, cz. 5
Dlaczego dachówka? Cz. 2 Dachówka czy blachodachówka?
Anatomia okapu, cz. 1. Dwa rozwiązania