Strona główna | TechnikaDach z efektem "wow"

Dach z efektem "wow"

Znajdujący się pod Łodzią dom stoi w płaskiej okolicy, z dala od drzew i innych zabudowań. Otoczenie jest sceną, na której w głównej roli występuje dach. Dach o niespotykanej formie, z zaokrąglonymi okapami, wcięciami i okrągłym oknem dachowym. Jego wykonawcami są Daniel Baliński i Marcin Solarek z firmy MDach (www.mdach.republika.pl).

Każdy, kto zobaczy ten dach, jest pod jego wrażeniem. Takie krągłości są w budownictwie rzadko spotykane. Efektowne wcięcia, gięte linie, „nadbudówka” górująca nad całością służą właśnie wywołaniu efektu „wow”. Trzeba przyznać, że udaje im się to.


Wijący się szeroki pas czołowy okapu


Kosz na nokach

Za wszelką cenę
Przed wyborem dekarza zleceniodawca dokładnie przyjrzał się dachom wykonanym przez MDach. Nie omieszkał też porozmawiać z poprzednimi inwestorami. Sprawdzian wypadł pomyślnie, umowa została podpisana.


Jeszcze jeden kosz na nokach i okrągłe wcięcieOkrągłe okno dachowe w łazience: od wewnątrz i w trakcie montażu

Ktoś, kto wybiera taki projekt, nie zamierza oszczędzać. Zależy mu na wyróżnieniu się, więc koszty grają rolę drugoplanową. Temu inwestorowi zależało także przede wszystkim na precyzji wykonania i doradztwie w zakresie wyboru materiałów. Mówi Daniel Baliński: Nie negocjowaliśmy ceny za wykonawstwo. Po prostu skalkulowałem dach, przedstawiłem swoje wyliczenia inwestorowi, a on je zaakceptował. Zdawał sobie sprawę, że projekt jest pracochłonny i uszanował naszą pracę. Ja z kolei doceniłem jego konsekwencję i odwdzięczyłem mu się pracą. Doradziłem też w sprawie wyboru materiałów: poleciłem karpiówki Koramic w czarnej angobie, łupek i blachę na obróbki. Według mnie to optymalny zestaw na taki dach.


Ukryte koryto odpływowe

Projektowi autorstwa Dagmary Obłuskiej nie można było nic zarzucić, zawierał nawet taki detal, jak trudny okap z ukrytą rynną.

Więźba jest drewniana z elementami metalowymi (płatwie) została wykonana przez zaprzyjaźnionego cieślę Sławomira Warchoła.


Wszystkie okna połaciowe na dachu są produkcji Fakro

Połacie pod karpiówkę zwykle trzeba poziomować, nawet jeśli konstrukcja nośna jest wykonana prawidłowo. Takie pokrycie nie toleruje nierówności, które objawiają się w postaci falowania. Angobowana karpiówka Koramic została ułożona w łuskę i wzmacnia efekt wizualny. Czoła okapów są obłożone łupkiem marki Rathscheck, a do obróbek ekipa użyła blachy Anthra VMZINC.


Karpiówka nie wybacza niewypoziomowanych połaci

Okrągłe okno dachowe
Na uwagę zasługuje okrągłe niczym okrętowy bulaj okno dachowe. To był pomysł inwestora. Okno znajduje się w stropie łazienki, w której znajduje się okrągła wanna. Okno ma do niego nawiązywać. Prototypowy wyrób został wyprodukowany na zamówienie w zakładzie firmy Fakro, która jako jedyna podjęła się takiego wyzwania. Produkcja tego egzemplarza, począwszy od projektu, trwała 3 miesiące.

Mimo że montaż różnił się od montażu tradycyjnych czworokątnych okien, to „bulaj” został zamontowany przez samych dekarzy, bez pomocy producenta.


Szerokie łupkowe okapy „opasują” budynek

Noki – dla wytrawnych dekarzy
Ciekawe są także kosze dachowe – zostały zrobione na nokach. Podobnie zresztą jak obróbki kominów, obróbki przyścienne oraz pozostałych okien: Obróbki na nokach to synonim znajomości fachu dekarskiego i jednocześnie najlepsze rozwiązanie dla karpiówki i kilku jeszcze pokryć. Kosz na ostro jest najszczelniejszym i efektownym rozwiązaniem tego fragmentu dachu – uważa Daniel Baliński.

Inwestor nie ingerował w wykonanie, współpraca układała się dobrze – obie strony sobie ufały. Łączna powierzchnia dachu to ok. 500 m2. na obróbki zużyto ok. 160 m2 blachy.


Piotr Rożnowicz
Zdjęcia: Marcin SolarekŹródło: Dachy, nr 3 (207) 2017
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się