Strona główna | Przegląd technicznyBöcker AK 37/4000 wyznacza nowe standardy

Böcker AK 37/4000 wyznacza nowe standardy

Firma Böcker ma ponad 25 lat doświadczenia w budowie żurawi aluminiowych. W jej ofercie jest m.in. żuraw samochodowy Böcker AK 37/4000 o maksymalnym udźwigu użytecznym 4 t i długości wysunięcia do 37 m. Takie parametry maszyny pozwalają zrealizować wszelkie zadania na budowie.

Żuraw Böcker AK 37/4000 ma maksymalny udźwig użyteczny 4 t i długość wysunięcia do 37 m

Dzięki zasięgowi do 28 m przy udźwigu równym 250 kg montowany na samochodach ciężarowych MAN-a lub Mercedesa o ciężarze do 7,5 tony żuraw jest w stanie bez trudu przenieść ładunki także na drugą stronę dachu lub budynku. Niezwykle stabilny i ciągły profil masztu żurawia Böcker AK 37/4000 charakteryzuje się odpornością na skręcanie, co umożliwia dokładną co do punktu pracę. Ponieważ zrezygnowano z perforowania masztu na pasie rozciąganym i ściskanym, to posiada on maksymalną stabilność. Zamknięty profil zapobiega przedostawaniu się ciał obcych.

Teleskop jest wsuwany i wysuwany precyzyjnie, w sposób pozbawiony szarpnięć – nawet przy dużych obciążeniach i płaskim położeniu masztu. Brak spawów w niedostępnych miejscach, łańcuch Flyera i siłowniki hydrauliczne utrzymują koszty konserwacji na niskim poziomie. Bezkompromisową żywotność zapewniają niezawodne podzespoły znanych producentów, posiadających serwis na całym świecie. Zarówno siłowniki teleskopu, jak też i siłowniki podpór bez problemów przechodzą testy długotrwałego obciążenia.

Solidne i precyzyjne sterowanie radiowe żurawia Böcker AK 37/4000 z kolorowym wyświetlaczem pochodzi od czołowego producenta takich urządzeń, czyli firmy HBC. Optymalną widoczność placu budowy przy sterowaniu radiowym gwarantuje zintegrowana kamera. System aktywnie wspiera operatora podczas pracy, podając mu np. wskazówki odnośnie maksymalnego zasięgu. Do wyposażenia seryjnego należy także funkcja diagnostyki na wyświetlaczu.

Jednoczesne sterowanie wieloma funkcjami żurawia umożliwia efektywną obsługę bez potrzeby przełączania. Ponieważ Böcker AK 37/4000 ma tylko jeden silnik napędzający samochód, żuraw i pomost, to koszty eksploatacji, nakłady na konserwację i zużycie paliwa są niewielkie w porównaniu z oddzielnymi agregatami dodatkowymi. Także sama obsługa jest znacznie wygodniejsza. Brak dodatkowego zespołu napędowego dla pomostu oznacza też niższy poziom hałasu oraz znacznie mniejszą ilość awarii. Mocny wał odbioru mocy z samochodu ciężarowego zapewnia maksymalne prędkości robocze i umożliwia żurawiowi Böcker AK 37/4000 zawsze podnoszenie maksymalnego ładunku. Dzięki obsłudze wielu funkcji żurawia w tym samym czasie operacje robocze są niezwykle efektywne, podobnie jak duże prędkości haka do 55 m/min.


Niewielki promień skrętu żurawia pozwala na pracę na ulicy, bez potrzeby wstrzymywania ruchu

Maksymalną stabilność i stateczność zapewniają podpory z drobnoziarnistej stali o dużej wytrzymałości. Wysuwanie podpór bocznych żurawia Böcker AK 37/4000 i bezstopniowa regulacja ich wysokości jest realizowane przez stabilne siłowniki hydrauliczne. Wysoki prześwit uzyskuje się dzięki dużemu skokowi podpór – bez potrzeby ich uciążliwego podbudowywania. Łapy podpór są umieszczone na żurawiu w sposób zabezpieczony przed kradzieżą i umożliwiający ich szybkie zdjęcie.

W podporach znajdują się zintegrowane solidne migające lampy, ostrzegające przed wejściem w strefę pracy maszyny. Ponieważ każdą podporę można wysunąć na inną długość, żuraw Böcker AK 37/4000 można rozstawić w niemal dowolnej pozycji, zachowując stateczność niezależnie od warunków pogodowych. Funkcja automatycznego wyrównywania poziomu umożliwia szybkie rozstawienie maszyny tylko za pomocą sterowania radiowego. Żuraw ma wyjątkowo niewielki promień obrotu, co oznacza, że bez problemów można go używać np. na ulicy, przy odbywającym się ruchu drogowym. Precyzyjną i pozbawioną drgań pracę zapewnia nowoczesny sterownik PLC. Maksymalny obszar roboczy jest wyznaczany automatycznie, w zależności od położenia podpór i podwieszonego ładunku. Za pomocą dołączanego ogranicznika kąta obrotu można ograniczyć obszar roboczy żurawia Böcker AK 37/4000, co przydaje się np. podczas prac w pobliżu napowietrznych linii energetycznych. Dwa oddzielne obwody bezpieczeństwa nadzorują się wzajemnie. W zależności od sytuacji roboczej można wybrać bieg szybki i bieg pełzający.

Starannie przemyślany jest także pomost żurawia Böcker AK 37/4000 i sposób jego pracy. Dzięki systemowi FixLock kosze montuje się bez użycia narzędzi. Różne modele koszy roboczych, między innymi obrotowe, mają udźwig użyteczny do 250 kg. Kosze są automatycznie poziomowane i są wyposażone w seryjne gniazdo zasilania prądem roboczym 230 V.

Donat Gańko – specjalista ds. wsparcia sprzedaży
Uplifter Verwaltungs GmbH Sp. K.
www.uplifter.pl
Wyłączny przedstawiciel firmy Böcker na Polskę
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się