Strona główna | PrzeglądProblemy z dachem Stadionu Śląskiego

Problemy z dachem Stadionu Śląskiego

Omówieniu problemów związanych z modernizacją Stadionu Śląskiego, w tym z budową zadaszenia obiektu, i kierunkom dalszych działań poświęcone było kolejne już posiedzenie sejmikowej Komisji Sportu, Turystyki i Rekreacji - poinformowali przedstawiciele województwa śląskiego.

Podczas spotkania szacunkowe koszty wraz z ewentualnymi kierunkami działań dotyczącymi przyszłości inwestycji zaprezentował Marek Sachs, dyrektor Biura ds. modernizacji Stadionu Śląskiego w Urzędzie Marszałkowskim. Zdaniem dyrektora możliwe są trzy rozwiązania problemu. Wariant I to kontynuacja realizacji inwestycji w pełnym zakresie, wariant II przewiduje rezygnację z realizacji zadaszenia przy zachowaniu pozostałych walorów obiektu. Z kolei wariant III zakłada całkowitą rezygnację z dalszej realizacji inwestycji..

Z przedstawionych wyliczeń wynika, że kontynuowanie budowy zadaszenia Stadionu Śląskiego może kosztować 121,4 mln zł. Według informacji przekazanej przez dyrektora na prowadzenie inwestycji bez dachu konieczne byłyby środki rzędu 196,8 mln zł, z kolei przerwanie budowy wiązałoby się z koniecznością poniesienia kosztów w wysokości 159,4 mln zł.

Jak zaznaczył członek zarządu Jerzy Gorzelik, w przypadku odstąpienia od kontynuowania inwestycji lub zmniejszenia jej zakresu grozi nam zwrot części lub całości dotacji z budżetu państwa.

"Przed nami niezwykle trudne zadanie. Ale jeśli mamy do dyspozycji trzy konkretne warianty; wariant z kontynuowaniem budowy, który łącznie ma kosztować 121 mln złotych, wariant drugi - Stadion Śląski bez zadaszenia, co ma być jeszcze droższe, i wreszcie rezygnacja całkowita z dalszej budowy, która również pociąga za sobą wiele pieniędzy, to praktycznie wyjścia nie ma" - mówił Przewodniczący Sejmiku Andrzej Gościniak.

Dyrektor biura ds. modernizacji Stadionu Śląskiego przypomniał, że obecna wartość kosztorysowa inwestycji to 465 mln zł (w tym 110 mln zł z dotacji ministerstwa sportu). Do końca ub. roku wydano już 346,7 mln zł, a środki zakontraktowane na koniec lutego tego roku to 111 mln zł, w tym 108,4 na roboty budowlane. Z wartości kosztorysowej pozostało więc do wydania ok. 7,3 mln zł.

Sachs wskazał, że przy założeniu braku problemów w finansowaniu, dokończenie obiektu w wariancie z dachem mogłoby potrwać do czerwca 2015 r. W razie kontynuacji inwestycji bez dachu termin ten to marzec 2015 r., natomiast rezygnacja z budowy pozwoliłaby zabezpieczyć teren do sierpnia tego roku.

"Kontynuacja realizacji inwestycji w pełnym zakresie - to decyzja naszej komisji. To tańsza opcja niż dokończenie obiektu bez dachu lub zaniechanie inwestycji . Uzgodniliśmy też, że będziemy sugerować, by rozważyć zgłoszenie obiektu do Euro 2020" - mówi radna Ewa Lewandowska, przewodnicząca sejmikowej Komisji Sportu, Turystyki i Rekreacji.

"Nie można sobie pozwolić na niedokończenie tego stadionu, dlatego że demontaż tego, co już zostało zrealizowane i powrót do pierwotnej postaci będzie kosztował nawet więcej, niż dokończenie tej inwestycji. Musimy pamiętać o tym, że sensowne uprawianie sportu, wspieranie aktywności wśród młodzieży, przeciwdziałanie agresji musi się wiązać także z pewnymi wydatkami, które ponosi zarówno państwo, jak i instytucje publiczne i przedsiębiorstwa. Jestem przekonany, że może na tym także zyskać gospodarka,  możemy uzyskać ten efekt, na którym nam najbardziej zależy, czyli taką przyjazną atmosferę społeczną" - podsumował gość Komisji prof. Jerzy Buzek.

Podczas posiedzenia zaprezentowana została także informacja nt. działalności Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Sportu w Chorzowie.

Źródło: www.slaskie.pl
Zdjęcie: Tomasz Żak

CZYTAJ WIĘCEJ

Błędy w układaniu folii paroizolacyjnych
Błędy w sztuce dekarskiej
Błędy na dachu - geneza Część I
Błędy na dachu - geneza Część II
Błędy na dachu - geneza Część III
Zielone dachy. Typowe błędy w projektowaniu i wykonaniu
Poprawiając błędy poprzednika?
Błędy projektowe i wykonawcze świetlików dachowych z płyt poliwęglanowych na przykładzie realizacji
Błędy w przetargach z punktu widzenia producenta
Błędy projektowe i wykonawcze przyczyną usterek dachu stromego
Błędy projektowe w konstrukcjach dachów drewnianych i ich skutki , cz. 1
Błędy projektowe w konstrukcjach dachów drewnianych i ich skutki, cz. 2
Błędy na zielonych dachach
Klasyczne błędy przy wykonywaniu dachów płaskich
42 miliony złotych na modernizację Stadionu Śląskiego
Ruszył przetarg na zadaszenie Stadionu ŚląskiegoDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się