Strona główna | TechnikaOkna połaciowe Harmonijnie z dachem połączone

Okna połaciowe Harmonijnie z dachem połączone

Do instalacji każdego okna połaciowego niezbędny jest kołnierz uszczelniający. Różne jego typy zapewniają szczelne i proste wbudowanie okien Velux w połać dachu bez względu na rodzaj pokrycia dachowego. Odpowiedni jego wybór to nie tylko gwarancja szczelności, ale estetyczny wygląd całego dachu.

Konstrukcja kołnierzy spełnia ważną funkcję – odprowadza wodę deszczową i śnieg poza okno. Kołnierze uszczelniające i oblachowania okien powinny być wykonane z tego samego materiału. Standardowo w ofercie Velux jest to niewymagająca konserwacji blacha aluminiowa w kolorze szarym, natomiast na specjalne zamówienie materiał można zmienić na blachę cynkowo-tytanową lub miedzianą.


W przypadku montażu pojedynczego okna lub okien w zestawie, w zależności od rodzaju pokrycia wybiera się odpowiedni rodzaj kołnierza:
  • EDW lub EKW (do zestawów) – do profilowanych materiałów pokryciowych o wysokości profilu do 120 mm, takich jak dachówki betonowe lub ceramiczne, blachodachówki, strzecha;
  • EDZ lub EKZ (do zestawów) – do profilowanych dachówek o wysokości profilu do 45 mm, takich jak dachówki ceramiczne i betonowe;
  • EDS lub EKS (do zestawów) – do płaskich materiałów pokryciowych o grubości do 16 mm, takich jak gont bitumiczny, papa, blacha płaska arkuszowa;
  • EDB lub EKB (do zestawów) – do płaskich materiałów pokryciowych o grubości do 38 mm (2 × 19 mm), takich jak dachówka karpiówka.
Odpowiedni dobór kołnierza do rodzaju pokrycia jest niezwykle ważny nie tylko ze względu na szczelność montażu, ale ma również duży wpływ na estetykę wykończenia. Na wygląd dachu wpływa również położenie okien względem siebie, najokazalej w połaci prezentują się całe zestawy okienne. Coraz popularniejsze jest również łączenie okien połaciowych z kolektorami słonecznymi. Do ich montażu wykorzystuje się te same kołnierze uszczelniające, dlatego jest to wyjątkowo spójne i estetyczne rozwiązanie, nie zakłócające architektury budynku. Co ważne, wszystkie połączenia pomiędzy kolektorami są ukryte pod pokryciem i zupełnie niewidoczne od zewnątrz. Tego rodzaju kolektory najczęściej montuje ekipa dekarska, która udziela gwarancji na wykonanie i szczelność dachu.


Dwa okna obok siebie
Na wielu dachach można zobaczyć najpopularniejszy zestaw, czyli  dwa okna obok siebie. Takie połączenie można wykonać na dwa sposoby: pierwszy to montaż przy użyciu tzw. kołnierza bliźniaczego, drugi to użycie kołnierza do zestawów okien zwanych kombi. W pierwszym przypadku odstęp pomiędzy oknami jest bardzo niewielki – wynosi tylko 18 mm – a zamiast krokwi konstrukcyjnej od wewnątrz występuje krokiew pomocnicza w tym samym wykończeniu powierzchni co okna do poddaszy. W drugim przypadku rozstaw okien jest znacznie szerszy, wynosi 10 cm; pomiędzy oknami znajduje się krokiew konstrukcyjna, od wewnątrz najczęściej obudowana płytami z karton-gipsu.

Warto pamiętać, że w sytuacji, gdy okna są montowane w położeniu jedno nad drugim, to już na etapie montażu okien trzeba zdecydować, czy w przyszłości będą instalowane rolety zewnętrzne. Wtedy odstęp między oknami musi być większy, aby zmieściła się tu kaseta z roletą. Do montażu trzeba też użyć kołnierza o szerszym rozstawie.

Kołnierze do okien połaciowych Velux



Kołnierz EDW lub EKW (do zestawów) do profilowanych materiałów pokryciowych o wysokości profilu do 120 mm


Kołnierz EDZ lub EKZ (do zestawów) do profilowanych dachówek o wysokości profilu do 45 mm


Kołnierz EDS lub EKS (do zestawów) do płaskich materiałów pokryciowych o grubości do 16 mm


Kołnierz EDB lub EKB (do zestawów) do płaskich materiałów pokryciowych o grubości do 38 mm (2 × 19 mm – dachówki karpiówki)


Na podstawie materiałów
firmy Velux


Źródło: Dachy, nr 6 (126) 2010

CZYTAJ WIĘCEJ

Okna dachowe
Wykończenie wnęki okna połaciowego za pomocą płyty budowlanej MFP
Montaż okien dachowych - jak dobrać i umiejscowić okno do rozmiarów pomieszczenia



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się