Strona główna | Branża
Nowa publikacja DAFA. Wytyczne projektowania i wykonania lekkich metalowych obudów ścian i dachów

Nowa publikacja DAFA. Wytyczne projektowania i wykonania lekkich metalowych obudów ścian i dachów
Stowarzyszenie Wykonawców Dachów Płaskich i Fasad DAFA, powstałe w 2006 roku postawiło sobie za jeden z głównych celów podniesienie jakości wykonywanych lekkich obudów budynków poprzez określenie standardów wykonania. W tym celu w końcu 2007 roku DAFA rozpoczęła wydawanie publikacji zawierających informacje techniczne, przykładowe rozwiązania konstrukcyjne korzystając z doświadczeń krajów o dłuższej tradycji wykorzystania w budownictwie elementów lekkiej obudowy.

Stowarzyszenie DAFA jest członkiem prestiżowych i opiniotwórczych stowarzyszeń branżowych, w tym niemieckiego IFBS. Od powstania IFBS w 1966 roku organizacja ta wydała liczne publikacje dotyczące zakresu produkcji, projektowania, montażu, konserwacji i użytkowania lekkich metalowych obudów ścian i dachów. Opracowania te są znane w Zachodniej Europie, a w Niemczech są podstawowym narzędziem w rozstrzyganiu sporów powstałych w trakcie realizacji inwestycji pomiędzy stronami. Stowarzyszenie DAFA korzysta z praw członka IFBS i przenosi myśl techniczną zawartą w tamtejszych opracowaniach w postaci tłumaczeń do swojej biblioteki.
Podczas konferencji „DAchy i FAsady – Projektowanie i wykonanie lekkiej obudowy” w czasie tegorocznych targów BUDMA w Poznaniu zaprezentowane zostały najnowsze „Wytyczne projektowania i wykonania lekkich metalowych obudów ścian i dachów”.
Wytyczne opracowane zostały w Grupie Merytorycznej Lekka Obudowa pod redakcją Wiesława Dybała, Pawła Fiszera i Michała Wilka, przy dużym zaangażowaniu ekspertów wywodzących się z firm członkowskich Stowarzyszenia DAFA.
Są one pierwszą częścią praktycznego podręcznika dla projektantów, wykonawców i inwestorów, którego zadaniem jest poprawa jakości wykonania ścian, dachów i stropów z metalowych blach fałdowych. (Zawierająca atlas detali część 2 jest aktualnie w opracowaniu.)
Pod pojęciem blach fałdowych autorzy polskiego opracowania rozumieją wytwarzane przemysłowo elementy samonośne z metalowych cienkościennych elementów giętych na zimno (np. panele ścienne, płyty warstwowe, blachy trapezowe lub faliste, panele na rąbek lub blachy na rąbek zaciskany – wykonane przemysłowo). To założenie, jak również zakres opracowania został przyjęty zgodnie z przetłumaczoną na język polski źródłową publikacją „IFBS Fachregeln des Metallleichtbaus – Planung und Ausführung” Międzynarodowego Zrzeszenia Lekkiego Budownictwa Metalowego IFBS.
Opracowanie polskiego wydania „Wytycznych projektowania i wykonania lekkich obudów ścian i dachów” ma na celu zebranie i usystematyzowanie wiedzy, która niekiedy jest rozproszona pomiędzy poszczególnymi podmiotami procesu budowlanego. Na bazie współpracy z doświadczonymi przedstawicielami producentów elementów lekkich obudów, projektantami i wykonawcami stworzyliśmy opracowanie będące kompendium wiedzy w tym zakresie wykonawstwa. „Wytyczne…” systematyzują fachowe nazewnictwo, zawierają poprawne rozwiązania techniczne dla najczęściej występujących przypadków, które powinny gwarantować długotrwałe użytkowanie ścian i dachów lekkiej obudowy. W trakcie opracowywania publikacji autorzy musieli pominąć pewne części z oryginalnych wytycznych niemieckich, ponieważ są w nich zawarte zagadnienia różnie rozwiązywane w Polsce i w Niemczech. Opracowanie polskie jest natomiast poszerzone i uzupełnione o szczegółowe dane (m.in. normy, przepisy, wytyczne) obowiązujące w Polsce.

W czasie prac nad „Wytycznymi…”autorzy zauważyli, że mimo dużego postępu wiedzy teoretycznej i praktycznej w naszym kraju w zakresie lekkiej obudowy są jeszcze kwestie wymagające dalszej wspólnej pracy naukowców oraz praktyków z zakresu produkcji, projektowania i wykonawstwa.
Do takich obszarów należą kwestie związane z fizyką budowli, m.in.:
a) konwekcja powietrza przez przegrodę,
b) praktyczne problemy związane z projektowaniem, wykonaniem i użytkowaniem tarcz wykonanych z blach fałdowych,
c) dostępność dla projektantów niezbędnych danych dotyczących parametrów technicznych blach fałdowych i łączników.
b) praktyczne problemy związane z projektowaniem, wykonaniem i użytkowaniem tarcz wykonanych z blach fałdowych,
c) dostępność dla projektantów niezbędnych danych dotyczących parametrów technicznych blach fałdowych i łączników.
Naszą intencją było, aby z „Wytycznych …” korzystali w trakcie procesu budowlanego projektanci, architekci i konstruktorzy, bezpośredni wykonawcy robót montażowych oraz specjaliści prowadzący i kontrolujący budowy. Opracowanie przeznaczone jest także dla inwestorów, użytkowników, rzeczoznawców oraz ekspertów opiniujących projekty i wykonawstwo. W publikacji zawarto m.in.:
- definicje występujących pojęć – kilkadziesiąt definicji uzupełnionych rysunkami,
- spis polskich, niemieckich i europejskich przepisów, dokumentów i normatywów obowiązujących w opracowanym obszarze budownictwa,
- wyszczególnienie warunków, jakim powinna odpowiadać organizacja budowy oraz proces realizacji robót od podpisania umowy i rozpoczęcia budowy do odbiorów końcowych oraz okresu gwarancyjnego,
- określenie wymagań technicznych dla materiałów i robót w trakcie wykonywania lekkiej obudowy dachów i ścian od blach fałdowych po łączniki.
Mamy nadzieję, że wykorzystanie w praktyce wiedzy zawartej w niniejszej publikacji będzie miało wpływ na poprawę jakości projektowania i wykonania lekkich metalowych obudów ścian i dachów.
dr inż. Paweł Fiszer
mgr inż. Michał Wilk
Stowarzyszenie DAFA
Źródło: Dachy, nr 6 (210) 2017
Data publikacji: 2017-07-20
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Warsztaty RHEINZINK Tour 2009/2010 - Podsumowanie
Jak to na Mistrzostwach było?
Budma 2008
Ogólnopolski Salon Dekarski
Opolskie Stowarzyszenie Dekarzy, Blacharzy i Cieśli. Skąd przychodzimy
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Geometria w praktyce, cz. 2. Dach czterospadowy i kopertowy
Błędy w układaniu folii paroizolacyjnych
Obciążenie dachów wiatrem w świetle nowej normy, cz. 1
Stropodachy płaskie z odwodnieniem wewnętrznym, cz. 2
Historyczne ciesielskie konstrukcje dachowe. Propozycja systematyki i uporządkowania terminologii, cz. 6
Geometria w praktyce, cz. 1. Dach pulpitowy i dwuspadowy
Kominy - zmora inwestora i dekarza, cz. 2. Kominy systemowe
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym, cz. 2
Obciążenie dachów wiatrem w świetle nowej normy, cz. 2*
Materiały do terminologii więźb dachowych - podstawowe pojęcia, cz. 2
Co pod pokrycie, cz. 1
Z teczki biegłego, cz. 19
Zalecenia Techniczne. Okapy
Błędy projektowe w konstrukcjach dachów drewnianych i ich skutki , cz. 1
Papy bitumiczne - ich rodzaje i zastosowanie
Z teczki biegłego, cz. 15
Anatomia okapu, cz. 2. Elementy, funkcje, rozwiązania
Stropodachy płaskie z odwodnieniem wewnętrznym cz. 1*
Obróbki blacharskie na dachach krytych blachą płaską. Detale
Rozważania o dachach, cz. 2. Trzeci wymiar Pitagorasa i sinus z cosinusem
Taśmy do obróbek kominów
Dachy - wymagania bezpieczeństwa pożarowego
Historyczne ciesielskie konstrukcje dachowe. Propozycja systematyki i uporządkowania terminologii, cz. 5
Dlaczego dachówka? Cz. 2 Dachówka czy blachodachówka?
Anatomia okapu, cz. 1. Dwa rozwiązania